PODSUMOWANIE PROJEKTU

    Dnia 24 czerwca 2016 r. odbyło się podsumowanie zadania publicznego „Na spotkanie z przeszłością – wycieczka do Muzeum etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli”. Podczas apelu z okazji zakończenia roku szkolnego uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki w postaci długopisów.

szkola


..: do góry :
NASZE PRACE

    Uczestnicy projektu podczas warsztatów plastycznych wykonali prace, których tematyka była związana z Ochlą. Technika prac była różnorodna. Cała społeczność szkolna mogła oglądać przepiękne prace, które były wyeksponowane na holu szkoły.

szkola


..: do góry :
WYJAZD DO OCHLI DO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO


    Stowarzyszenie „Wzgórze nadziei” przy Zespole Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim otrzymało wsparcie finansowe z Urzędu Gminy w Krośnie Odrzańskim na projekt „Na spotkanie z przeszłością-wycieczka do Muzeum etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli.
    3 czerwca br. 15 uczniów naszej szkoły, zamieszkałych w Gminie Krosno Odrzańskie wzięło udział w wycieczce do Ochli. Cóż może być ciekawego w oglądaniu „strych chat”? Nic bardziej mylnego. Wyposażenie chat, dało dzieciom obraz życia ludzi na wsi w dawnych czasach. Zastanawiali się, jak można było tak mieszkać. Bez wody, bez łazienki, w pomieszczeniu o niewielkich oknach. Ciekawe były własnoręcznie robione meble, pokrycie dachu grubą warstwą słomy. Wycieczkowicze oprócz możliwości podziwiania zabytkowych budowli, mogli na własne oczy przyjrzeć się „zanikającym zawodom” i wytworzonym przez rzemieślników rękodziełom. Dzieci brały udział w warsztatach garncarskich. Najpierw podziwiały piękne dzbany, garnki, misy, wykonane przez garncarza. Potem własnoręcznie lepiły z gliny naczynia, które z dumą zawiozły do szkoły a na koniec do domu. Chętni próbowali zmielić ziarno na żarnach. Okazało się, że dawniej, żeby zjeść chleb trzeba było się solidnie napracować. Przy jednej z chat, pani zapoznała dzieci z różnymi ziołami i roślinami, które ludzie wykorzystywali do robienia różnych mikstur, np. ratujących zdrowie. Okazało się, że rośliny rozpoznane po zapachu znajdują się również w kuchni u niejednej mamy.
    Niestety czas szybko upłynął i trzeba było wracać do szkoły. Znane powiedzenie „podróże kształcą”, w tym przypadku uczą nas w ciekawy sposób historii, potwierdziło się w 100%.

szkola szkola szkola szkola


..: do góry :PROJEKT
„NA SPOTKANIE Z PRZESZŁOŚCIĄ - WYCIECZKA DO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO W ZIELONEJ GÓRZE Z SIEDZIBĄ W OCHLI”    Stowarzyszenie „Wzgórze nadziei” otrzymało dotację z Urzędu Gminy w Krośnie Odrzańskim na realizację projektu: „Na spotkanie z przeszłością” - wycieczka do Muzeum etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli. Projekt będzie realizowany od 15 maja do 24 czerwca 2016 roku.
    Adresatami projektu są uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim w wieku od 10 do 23 lat zamieszkujący w Gminie Krosno Odrzańskie. Wnioskodawca planuje osiągnięcie głównego celu projektu, którym jest „budzenie zainteresowania historią i kulturą własnego środowiska i regionu” poprzez udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum w Ochli, połączonej z warsztatami pod hasłem „Ginące zawody”.
..: do góry :