PROJEKT: "ZDROWO I SPORTOWO"


: Projekt "Zdrowo i sportowo" :

: WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO :

: Zdrowa kuchnia w naszej szkole :

: Gazetki okolicznościowe :

: Akademia Nordic Walking :

: Międzyszkolny Konkurs „Wszystko o zdrowiu” :

: Dzień Zdrowego Śniadania :    Stowarzyszenie „Wzgórze nadziei” rozpoczęło realizację zadań z projektu pod hasłem „Zdrowo i sportowo”. Stowarzyszenie otrzymało dotację na realizację wymienionego projektu ze Starostwa Powiatowego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych.
    Głównym celem projektu jest: utrwalenie nawyku dbania o zdrowie u uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim. W wyniku realizacji projektu „Zdrowo i sportowo” dzieci i młodzież będą: wspólnie wykonywały zdrowe posiłki, redagowały gazetki okolicznościowe, brały udział w konkursach, uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych i zajęciach sportowo-rekreacyjnych.
    Projekt realizowany jest od 03 kwietnia 2013 r. do 15 listopada 2013 r.
Tekst: J. Świtacz

szkolaŚniadanie z ……

    Uczniowie chętnie przystąpili do realizacji zadania: „Śniadanie z marchewką”, „Śniadanie z jabłkiem”, „Dzień z wodą”. Podczas zajęć szkolnych i podczas drugiego śniadania prezentowali przyniesione przez siebie produkty. Wszystkie dzieci wiedziały jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców, ponieważ zawierają one dużą dawkę witamin. Do picia wody też się przekonały.
Koordynator projektu: Jolanta Świtacz

szkola


Tydzień zdrowego talerza

    W dniach 12-17 kwietnia 2013 r. uczniowie wraz z opiekunami przystąpili do przygotowania potraw, które są zdrowe dla naszego organizmu. Każda grupa dzieci otrzymała zestaw produktów, z których wykonała przepyszne potrawy, m.in.: kolorowe kanapki, sałatki, surówki, soki.
    Przepisy przygotowanych potraw znalazły się w opracowanej przez uczniów gazetce okolicznościowej pod nazwą „Smaki naszej szkoły cz. I”.
Koordynator projektu: Jolanta Świtacz

szkola


Ile ważę i mierzę?

    Pani pielęgniarka przeprowadziła ważenie i mierzenie uczniów, w celu sprawdzenia czy dziecko prawidłowo rozwija się w swojej grupie wiekowej. Każdy był ciekawy swoich wyników. Pielęgniarka szkolna objaśniała uczniom uzyskane wyniki.
Koordynator projektu: Jolanta Świtacz

szkola


Piękne i zdrowe zęby

    Maj był miesiącem, w którym odbyły się warsztaty dotyczące higieny jamy ustnej „Zdrowe zęby- zdrowy człowiek”. Pielęgniarka szkolna przeprowadziła pogadanki z uczniami, wyświetliła filmy edukacyjne oraz przeprowadziła instruktaż mycia zębów. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wykonali plakat pod hasłem „Kto o zęby co dzień dba, piękny uśmiech zawsze ma!”.
    Kilkoro uczniów odwiedziło Gabinet Stomatologiczny p. Edyty Orłowskiej. Pani stomatolog przeprowadziła przegląd uzębienia wybranym ochotnikom. Z wynikami kontroli stomatologicznej zostali zapoznani rodzice.
    Pod koniec zajęć dotyczących higieny jamy ustnej została przeprowadzona ankieta „Moje zęby”, której wyniki wskazały w jakim stopniu uczniowie przyswoili sobie wiadomości z zakresu higieny jamy ustnej. Wyniki testu są zadowalające, uczniowie wiedzą w jaki sposób dbać o zęby.
    Podsumowaniem wszystkich zagadnień związanych z higieną jamy ustnej jest przygotowana gazetka okolicznościowa „Zdrowe zęby mam i o nie dbam”, w której zamieszczone są informacje na temat prawidłowego szczotkowania zębów, spożywania pokarmów wpływających na zdrowe zęby oraz zagadki i zadania tematyczne.
Koordynator: Jolanta Świtacz
Zdjęcia: Marzena Debert

szkolaDzień Dziecka

    Dzień Dziecka dla uczniów okazał się udany. Niestety pogoda pokrzyżowała plany organizatorom festynu. Jednak pomimo niesprzyjającej aury humory dopisywały wszystkim. Oprócz konkurencji sportowych na uczniów czekało wiele interesujących niespodzianek, które przygotowali pracownicy Klubu Wojskowego, saperzy, strażacy oraz nauczyciele. Każde dziecko w tym dniu znalazło dla siebie ciekawą formę rozrywki.
Koordynator projektu: Jolanta Świtacz

szkola
..: do góry :Wyniki II Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego
„Warzywa i owoce na wesoło”


    Komisja Konkursowa pod przewodnictwem p. Jerzego Szymczaka – społecznego opiekuna zabytków, przewodnika, artysty plastyka, pracownika CAK „Zamek” w Krośnie Odrzańskim wyłoniła następujących laureatów konkursu:
I. miejsce – Marzena Wypuszcz , SOSW Strzelce Krajeńskie
II. miejsce – Paulina Stroka, ZSS Żary
III. miejsce – Justyna Warszczyk, SOSW Sulechów
Wyróżnienia:
1. Jadwiga Warszczyk, SOSW Sulechów
2. Sandra Piasecka, SOSW Sulechów

    Nadesłane prace zostały ocenione zgodnie z Regulaminem Konkursu. Komisja dokonała oceny prac pod względem oryginalności, estetyki wykonania oraz walorów artystycznych. Wszystkie prace nadesłane na konkurs zostaną wyeksponowane podczas Międzyszkolnego Konkursu Szkół Specjalnych „Wszystko o zdrowiu” w październiku 2013 r.
    Nagrody dla laureatów konkursu zostały zakupione w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie „Wzgórze nadziei” zadania z Projektu „Zdrowo i sportowo”. Stowarzyszenie otrzymało dotację na realizację wymienionego projektu ze Starostwa Powiatowego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych.
Koordynator projektu: Jolanta Świtacz

szkola..: do góry :Zdrowa kuchnia w naszej szkole


    We wrześniu rozpoczął się następny etap zadania publicznego, którego hasłem przewodnim jest „Jesień z warzywami i owocami”. W ramach realizacji zadania odbyły się kolejne warsztaty kulinarne. Uczestnicy projektu wykonali potrawy z jesiennych warzyw i owoców. Wszyscy potrafili właściwie wskazać i nazwać produkty, z których powstały potrawy.
    Oprócz przygotowania przepysznych sałatek i surówek uczniowie wykonali plakat promujący zdrową kuchnię oraz gazetkę okolicznościową „Smaki naszej szkoły cz. II”.

szkola..: do góry :Gazetki okolicznościowe


    W ramach realizacji zadania publicznego „Zdrowo i sportowo” powstały gazetki okolicznościowe, które cieszą się powodzeniem wśród społeczności szkolnej.
    „Smaki naszej szkoły cz. I” i „Smaki naszej szkoły cz. II”, to gazetki w formie książek kulinarnych. Przepisy w nich zawarte były wykorzystane podczas warsztatów pod hasłem „Tydzień zdrowego talerza” i „Zdrowa kuchnia w naszej szkole”. W gazetkach można znaleźć informacje na temat zasad zdrowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz piramidę zdrowia.
    „Porady na wakacyjne wypady” jest to poradnik dotyczący bezpiecznych gier i zabaw podczas wakacji oraz aktywnego wypoczynku. Wszelki wskazówki w nim zawarte były omówione na zajęciach. Uczestnicy projektu wiedzą jak unikać niebezpieczeństw w domu, nad wodą, w lesie i na drodze.
    „Zdrowe zęby mam i o nie dbam”, to gazetka na temat higieny jamy ustnej. Zawiera informacje na temat techniki szczotkowania zębów, spożywania pokarmów wpływających na prawidłowy rozwój organizmu. Poza tym w gazetce zamieszczone są zagadki, wiersze, zadania tematyczne oraz test „Moje zęby”.
    Koordynator projektu: Jolanta Świtacz

..: do góry :
Akademia Nordic Walking


    W październiku zakończyła się realizacja zadania „Akademia Nordic Walking”. Przez pięć miesięcy uczniowie poznawali uroki Krosna Odrzańskiego poprzez tzw. „spacery z kijkami”. Był to bardzo dobry sposób spędzenia wolnego czasu. Dzięki aktywnemu wypoczynkowi młodzi sportowcy mile spędzili czas w kontakcie z przyrodą. Poprzez marsz z kijkami ćwiczone są wszystkie mięśnie nóg i znaczna część mięśni w górnych partiach ciała. Nordic Walking, to relaks w najlepszym wydaniu!!!

szkola

..: do góry :Międzyszkolny Konkurs „Wszystko o zdrowiu”


    29 października 2013r. odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu „Wszystko o zdrowiu”. Celem konkursu było propagowanie wśród uczniów wiedzy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia, wdrażanie działań profilaktycznych na rzecz ochrony zdrowia i życia. Do konkursu przystąpiły drużyny z Gubina, Lubska, Szprotawy, Żagania, Żar i Krosna Odrzańskiego.
    Dwuosobowe zespoły zmagały się z różnymi konkurencjami. Uczestnicy konkursu udzielali odpowiedzi na pytania z zakresu edukacji zdrowotnej, rozwiązywali zadania tematyczne, prezentowali ćwiczenia gimnastyki porannej. Jednak najwięcej emocji wzbudziły zadania dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – zakładanie opatrunku na dłoń oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Jury w składzie: p. Bożena Świokło – Pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i p. Joanna Nowakowska – Kierownik Oddziału Rejonowego PCK w Krośnie Odrzańskim, było pod wielkim wrażeniem umiejętności uczniów. Dodatkowe punkty zawodnicy mogli zdobyć za prezentację plakatu z hasłem promującym zdrowie oraz za prawidłowe wskazanie wyposażenia apteczki pierwszej pomocy.
    Za udział w konkursie każda drużyna otrzymała prezent – grę planszową, dyplom oraz upominek – statuetkę „Kropelkę”, która jest symbolem konkursu „Wszystko o zdrowiu”.
    Podczas konkursu były prezentowane prace plastyczne II Międzyszkolnego Konkursu „Owoce i warzywa na wesoło”, który także był adresowany do uczniów szkół specjalnych.

szkola

..: do góry :Dzień Zdrowego Śniadania


    Dnia 08 listopada zakończyła się realizacja ostatniego zadania z Projektu „Zdrowo i sportowo”. W piątkowy dzień wszyscy uczestnicy projektu przystąpili do przygotowania porannego posiłku w ramach obchodów „Dnia Zdrowego Śniadania”. Uczniowie, pod czujnym okiem opiekunów, wykonali nie tylko kolorowe kanapki, ale także przygotowali zestaw mleczny. Uczestnicy projektu podczas zajęć kulinarnych współpracowali ze sobą, pomagali sobie wzajemnie i dobrze się bawili. Udowodnili także, że potrafią poprawnie i estetycznie nakryć do stołu. Za swoją pracę otrzymali na drugie śniadanie - jogurty.
    Natomiast dla rodziców 06 listopada 2013r. odbyły się warsztaty pod hasłem „Jadłospis mojego dziecka”. Warsztaty poprowadziła Pani Mariola Gawłowska – pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krośnie Odrzańskim. Miłym akcentem spotkania była degustacja kanapek przygotowanych przez uczniów.
    Teraz nie tylko dzieci, ale także ich rodzice wiedzą, że śniadanie to pierwszy zastrzyk energii i dobrego nastroju, który ma nam dodać sił na cały czekający nas dzień.
    Koordynator projektu: Jolanta Świtacz

szkola

..: do góry :