PROJEKT: "ZMIENIAMY ŻYCIE -
ZMIENIAMY ŚWIAT"


: Projekt "ZMIENIAMY ŻYCIE - ZMIENIAMY ŚWIAT" :
: KOLOROWE ŚNIADANIE :
: UPRAWA ZIÓŁ-ZDROWO I PRZYJEMNIE :
: ZDROWE ZWIERZĘ – ZDROWY WŁAŚCICIEL :
: BĄDŹ MODNY- SORTUJ ŚMIECI :
: GRZYBOBRANIE :
: MARSZ INTEGRACYJNY „NORDICK WALKING” :szkola


    Stowarzyszenie „Wzgórze nadziei” będzie realizowało projekt „Zmieniamy życie-zmieniamy świat” współfinansowany przez Gminę Krosno Odrzańskie.
    Jest to projekt przeznaczony dla uczniów z Gminy Krosno Odrzańskie z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym od lat 7 do 25 lat.
    Celem projektu jest przygotowanie uczniów do ich w miarę samodzielnego życia w niedalekiej przyszłości, pokazania im wybranych form pracy zarobkowej, np. przygotowywanie prostych posiłków, opieka nad zwierzętami domowymi, poznanie grzybów, które można zbierać bez obawy o swoje życie, nabycie umiejętności segregowania śmieci, siania a następnie pielęgnowania popularnych ziół i wykorzystania ich do przygotowania smacznych posiłków.
    Projekt realizowany będzie od maja do października br. Uczestników projektu czeka dużo niespodzianek, ciekawe warsztaty prowadzone przez specjalistów, np. panią dietetyk, panią weterynarz.

..: do góry :


KOLOROWE ŚNIADANIE


szkola szkola


    Co dzieci chciałyby jeść na śniadanie? Zapewne ciastka, chipsy, cukierki. Czy tak być powinno? Na to pytanie odpowiedziała dzieciom pani dietetyk Anna Nowak, która 5.czerwca br. poprowadziła w naszej szkole warsztaty w ramach projektu „Zmieniamy życie-zmieniamy świat”. Żeby Świat był zdrowy, musimy sami być zdrowi. Uczestnicy projektu uczyli się jak przygotowywać i co jeść, aby śniadanie, które jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia było smaczne, zdrowe i kolorowe. Być może ta wiedza i umiejętności pozwolą uczestnikom projektu na odkrycie w sobie zainteresowań kulinarnych i zdobycie zawodu kucharza?
    Dziękujemy pani Annie Nowak za pomoc w realizacji zadania i mamy nadzieję na kolejne takie warsztaty.

..: do góry :


UPRAWA ZIÓŁ-ZDROWO I PRZYJEMNIE


szkola szkola szkola


    To tytuł kolejnego warsztatu realizowanego w ramach projektu „Zmieniamy życie-zmieniamy świat”.
    O tym, że zioła to rośliny, których obecność w kuchni jest nieodzowna, wiedzą dorośli, ale nie dzieci. Czym są zioła, które z nich są najbardziej popularne, dlaczego należy stosować je do przygotowywanych potraw oraz jak wyglądają w naturze - na te i wiele innych pytań uzyskali odpowiedzi uczestnicy projektu. Dzieci zdobywały wiedzę w sposób polisensoryczny. Najpierw oglądały nasiona pietruszki, kopru, bazylii, rzeżuchy, szczypioru. Potem za pomocą zmysłów węchu i smaku poznawały zioła wyhodowane w doniczkach. Następnie własnoręcznie siały i podlewały nasiona zakupione specjalnie na potrzebę projektu.
    Po tych pracach nastąpił najważniejszy etap tego zadania, czyli pielęgnowanie ziół. Dzieci poprzez czynny udział w procesie hodowli, czyli od zasiania do zbiorów, uczyły się cierpliwości. Dbając o roślinę i o jej regularne podlewanie dzieci odbierały również bardzo ważną lekcję odpowiedzialności. Istotnym rezultatem zadania było obudzenie w dzieciach potrzeby dbania o własne zdrowie i środowisko oraz rozwijanie własnych zainteresowań.
    Warsztaty te mają wyposażyć jej uczestników w wiedzę i umiejętności potrzebne do uprawy nie tylko ziół, ale również swojego ogródka, by w przyszłości wyhodowane rośliny stanowiły źródło samodzielnego utrzymania.

..: do góry :


ZDROWE ZWIERZĘ – ZDROWY WŁAŚCICIEL


szkola szkola szkola szkola szkola


    Zwierzę to najlepszy przyjaciel człowieka, a człowiek powinien być najlepszym przyjacielem zwierzaka - to było jedno z haseł przewodnich następnego warsztatu zrealizowanego w ramach projektu „Zmieniamy życie-zmieniamy świat”.
    Bardzo często zapominamy, że więź łącząca zwierzę i jego właściciela nie jest jednostronna. To od nas zależy, czy nasi pupile będą zdrowi i szczęśliwi, a to z kolei ma wpływ na nas samych - zdrowy pies to zdrowy właściciel. Między innymi właśnie na ten temat rozmawiała z dziećmi pani weterynarz Monika Wojda.
    Zwieńczeniem warsztatów była wycieczka do Tymczasowego Punktu Przyjęcia Psów znajdującego się w Osiecznicy. Dzieci bardzo serdecznie przyjęli pracujący tam społecznie wolontariusze. Pani Ewa opowiedziała o swojej pracy oraz odpowiedziała na wszystkie, czasem trudne pytania. Dodatkową atrakcją była możliwość spotkania się z psem o imieniu Lusia, który również bardzo ciepło powitał dzieci i wręcz nie chciał się z nimi rozstawać.
    Dzięki tym warsztatom dzieci dowiedziały się jak dbać o zwierzęta, jak się z nimi bawić oraz jak je traktować. Wpływ zwierząt na rehabilitację jest powszechnie znany i bezsporny, dlatego uczestnicy wycieczki jeszcze raz gorąco dziękują za gościnę.
..: do góry :


BĄDŹ MODNY- SORTUJ ŚMIECI


szkola szkola szkola szkola


    Pod takim tytułem w Zespole Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim, w ramach projektu” Zmieniamy życie –zmieniamy świat”, odbyły się 13 września br. warsztaty promujące ideę segregowania odpadów. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli plastyki przygotowywali plakaty o tej tematyce oraz ulotki, które rozdawane były mieszkańcom Krosna Odrzańskiego oraz rodzicom uczniów. Jak należy sortować śmieci, aby robić to jak najlepiej uczestnicy projektu dowiedzieli się od pracownika Międzygminnego Związku Zarządzania Odpadami Komunalnymi ”Odra -Nysa-Bóbr” w Krośnie Odrzańskim, pani Elżbiety Gockiej. Uczniowie najpierw obejrzeli przygotowaną przez naszego gościa prezentacją a potem do odpowiednich pojemników uczyli się segregować odpady. Była to i nauka, i zabawa - działanie wieloma zmysłami. Odpady do segregowania trzeba było najpierw obejrzeć, dotknąć, czasami rozdzielić do kilku pojemników. Do naszej akcji włączyła się cała społeczność szkolna. Brawo!
..: do góry :


GRZYBOBRANIE


szkola szkola szkola szkola szkola


    Z czym kojarzy się jesień? Na pewno z grzybami. Uczestnicy projektu ”Zmieniamy życie-zmieniamy świat” ,niektórzy nawet z mamami, pojechali do Nadleśnictwa Krosno Odrzańskie z siedzibą w Osiecznicy na grzybobranie. Pracownicy Nadleśnictwa przygotowali na nasz przyjazd dużo niespodzianek. Najpierw dzieci obejrzały prezentację aby przypomnieć sobie, które grzyby należy zbierać ,a które nie. Kiedy wszyscy już byli „znawcami grzybów”, udaliśmy się do lasu, aby praktycznie sprawdzić swoją wiedzę. Podczas grzybobrania leśnicy przygotowali dla dzieci również inne zadania. Trzeba było wykazać się baczną obserwacją i odszukać, m.in. mrowisko, paśnik dla zwierząt, drzewo iglaste. Po udanym grzybobraniu, każdy chętnie posilił się kiełbasą z rożna , która smakowała wybornie. Potem można było pochwalić się umiejętnością kolorowania i zwiedzić salę, w której zgromadzone były ciekawe eksponaty przedstawiające faunę naszych lasów .Mimo pochmurnej pogody wyjazd był bardzo udany .Dzieci wróciły z grzybami i nowymi umiejętnościami, które będą mogły wykorzystać nawet w swoim przyszłym, samodzielnym życiu.
..: do góry :


MARSZ INTEGRACYJNY „NORDICK WALKING”


szkola szkola


    W „zdrowym ciele, zdrowy duch”, „ruch to zdrowie”, ile razy to słyszymy. Czy potrafimy korzystać z tych mądrych słów? Projekt „Zmieniamy życie-zmieniamy świat” został zakończony „na sportowo”- marszem integracyjnym „nordick walking”. Do marszu integracyjnego zostali zaproszeni wolontariusze ze Środowiskowego Hufca Pracy w Krośnie Odrzańskim pod opieką Komendant Hufca pani Grażyny Piętki. Uczestnicy projektu wraz z wolontariuszami i opiekunami maszerowali z kijkami w kierunku Łochowic. Jesienne słońce sprzyjało i spacerowi, i nawiązaniu koleżeńskich kontaktów z młodymi wolontariuszami. Wszyscy „uczyli się” aktywnie spędzać wolny czas. Koniec z długim siedzeniem przed komputerem, czy telewizorem. Marsz z kijkami wcale nie jest taki łatwy. Kto nie wierzy niech sam spróbuje. Do szkoły „spacerowicze” wrócili zadowoleni i zmęczeni. Na uczestników marszu czekał już przygotowany poczęstunek. Pani Komendant Grażyna Piętka oraz jej podopieczni otrzymali dyplomy, które są tylko symbolicznym podziękowaniem za wolontariat, bo prawdziwe podziękowania, to uśmiechy i szczęśliwe miny dzieci. Zmieniając nasze życie na lepsze, sprawimy, że Świat też będzie lepszy. Tego właśnie chcieliśmy.
    Uczestnicy projektu „Zmieniamy życie-zmieniamy świat” również zostali obdarowani drobnymi upominkami. Wszyscy zgodnie orzekli, że nauczyli się wielu nowych rzeczy, odnaleźli w sobie nowe pasje, „zauważyli” je w sobie. Trzeba teraz te pasje pielęgnować, wykorzystywać w nowych sytuacjach, w szkole, w domu, w codziennym życiu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu ”Zmieniamy życie-zmieniamy świat”.
..: do góry :