zdrowie

Koordynatorem SzPZ jest pani Jolanta Świtacz

    Nasza szkoła podejmuje szereg działań promujących zdrowie. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania szkoły. Szkoła promująca zdrowie jest inwestycją nie tylko w zdrowie, ale także w edukację młodego pokolenia. Jest to szkoła, w której panuje dobra atmosfera
i obowiązują zasady współpracy, gdzie zdrowie całej społeczności szkolnej jest podstawowym celem działania.

Głównym celem naszych działań jest:
- stworzenie szkoły zdrowej, bezpiecznej i przyjaznej, zapewniającej wszechstronny rozwój społeczności szkolnej i promującej zdrowy styl życia poprzez szerzenie oświaty zdrowotnej i podejmowanie działań dla zdrowia.
Cele szczegółowe to:
- promowanie zdrowego trybu życia i prawidłowego odżywiania,
- dbanie o własną higienę i bezpieczeństwo.

    Program Szkoły Promującej Zdrowie w naszej placówce opiera się na: - kształtowaniu nawyków racjonalnego odżywiania się,
- poznawaniu podstawowych zasad właściwego odżywiania,
- kształtowaniu zachowań sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu,
- nabywaniu podstawowych umiejętności dbania o swoje zdrowie i bezpieczeństwo,
- wyrabianiu nawyku potrzeby ruchu dla prawidłowego rozwoju organizmu,
- systematycznym utrwalaniu podstawowych nawyków troski o higienę ciała i ubioru,
- doskonaleniu umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

CERTYFIKAT Szkoły Promującej Zdrowie

    Prezentacja naszych działań

    Plik do pobrania poniżej:

        OTWÓRZ PLIK -rozmiar [16,03 MB]N A S Z E    D Z I A Ł A N I A:


OCH, TO ŚNIADANIE !


„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!” Z takim przesłaniem przystąpiliśmy po raz kolejny do akcji „Śniadanie Daje Moc”. Uczniowie razem ze swoimi nauczycielami, oczywiście przy wsparciu rodziców, przygotowali przepyszne śniadanie. Na talerzach nie zabrakło kolorowych warzyw, które są bogatym źródłem witamin. A po takim zdrowym posiłku, wszyscy z ochotą przystąpili do nauki i zabawy.

szkola szkola

..: do góry :


LEKCJA RESUSCYTACJI


Dnia 16 października 2017 r. przystąpiliśmy do bicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W ten sposób obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO), to podstawowy zabieg podtrzymujący życie poszkodowanego. Jego celem jest przywrócenie oddechu, krążenia i świadomości.
W naszej szkole w biciu rekordu wzięli udział uczniowie kl. II gimnazjum zet oraz kl. II i III przysposabiającej do pracy. Nasi „ratownicy” bez problemu poradzili sobie z ćwiczeniami, pamiętając o algorytmie postępowania w tej sytuacji.
W całej Polsce w akcji uczestniczyło aż 85 010 osób.

szkola

..: do góry :


WIOSENNE WARSZTATY KULINARNE


25 maja 2017 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne. Wśród przygotowanych potraw przez uczniów i ich opiekunów królowały sałatki – owocowe, warzywne, do wyboru i koloru. Oczywiście były także koktajle owocowe, koreczki, sandwicz z warzywami. Każda klasa spisała się na medal. Oprócz dań uczniowie musieli zaprezentować hasło promujące zdrowie oraz opowiedzieć o składnikach swoich kulinarnych wyczynów.
Przygotowane specjały smakowały i wyglądały apetycznie, dlatego bardzo szybko znikały ze stołu

szkola

..: do góry :


ŚNIADANIE DAJE MOC


Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
W tym roku po raz kolejny uczestniczyliśmy w organizowanym Dniu Śniadanie Daje Moc. Każda klasa pod kierunkiem wychowawcy lub nauczyciela przygotowała wspólne drugie śniadanie. Na stołach królowały warzywa i owoce, czyli samo zdrowie!!

szkola szkola szkola

..: do góry :


EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIE CZYNNOŚCI SERCA


Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do akcji bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej razem z fundacją WOŚP.
Dnia 17 października 2016 r. byliśmy jedną z 868 instytucji z całej Polski, która zaangażowała się w tę akcję. W tym roku ponad 85 000 osób wzięło udział w jednoczesnej próbie udzielania pierwszej pomocy.

szkola szkola

..: do góry :


WIOSENNY KONKURS KULINARNY


    Dnia 15 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół Specjalnych odbył się „Wiosenny konkurs kulinarny” promujący ideę zdrowego żywienia. Od samego rana wszystkie zespoły przystąpiły do pracy. Zadaniem ich było przygotowanie potrawy, która zawierała składniki zdrowe dla organizmu. Po dwóch godzinach wytężonej pracy nastąpiła prezentacja potraw. Uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami przedstawili swoje dania, wymieniając składniki, jakie się w nim znajdują i sposoby przygotowania potraw. Nagrodą za udział w konkursie była degustacja przygotowanych potraw. Warsztaty odbyły się w formie zabawy, gdzie oceniana była kreatywność kulinarna, zdolności manualne i plastyczne oraz prezentacja potraw. Postawiliśmy również nacisk na integrację i umiejętność pracy w grupie nie zapominając, że ma być miło i oczywiście smacznie! Uczniowie wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnych warsztatach kulinarnych.

Tekst: Albin Piątas

Zdjęcia: Tomasz Przybylski

Kolaże: Jolanta Świtacz

szkola szkola szkola

..: do góry :


10.12.2015r. „Noc Atrakcji” –
promujemy zdrowe odżywianie.


    Podczas grudniowej „Nocy Atrakcji” nie zabrakło zdrowego posiłku. Każdy przecież wie, że najpyszniejsza kanapka jest wówczas, gdy znajduje się na niej sałata i ogórek lub pomidor!!! Dodatkowo przygotowaliśmy przekąski w postaci jabłek i pomarańczy.


szkola

..: do góry :


RAKOOBRONA


    "Rakoobrona" to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna organizowana przez Fundację Rosa oraz Fundację Onkologiczną DUM SPIRO-SPERO skierowana do osób młodych w wieku 14-19 lat. Celem kampanii jest wczesna profilaktyka przeciwnowotworowa, zwracająca uwagę na czynniki, które bezpośrednio zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Dzięki kampanii w świadomości młodzieży mają zagościć dwie najprostsze asocjacje: rak i obrona.    
    W czasie kampanii przeprowadzono zajęcia w wymiarze 1 godziny lekcyjnej dla uczniów klas szkół gimnazjalnych oraz PDP, podczas których został wyemitowany film przedstawiający w jaki sposób badać swoje ciało, na co zwracać uwagę i do kogo udać się po pomoc. Rakoobrona porusza problem trzech chorób nowotworowych: raka płuca, raka szyjki macicy oraz czerniaka. Spośród najczęściej występujących nowotworów u osób dorosłych wybraliśmy te, których przyczynami mogą być zachowania i nawyki kształtujące się w okresie młodzieńczym. Liczymy, że uświadamiając jak ważny jest prozdrowotny styl życia, a szczególnie profilaktyka onkologiczna, w dalszej perspektywie wpłyniemy na spadek liczby zachorowania na raka w Polsce.    
Tekst: Albin Piątas


..: do góry :


"DNI ZDROWEJ ŻYWNOŚCI"


    Jak zachować zdrowie, piękną cerę i zgrabną sylwetkę? Ten problem nurtuje wszystkich nastolatków. Czy naprawdę trzeba się odchudzać, a może wystarczy, tak naprawdę, wiedzieć jak należy prawidłowo się odżywiać? Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, pod kierownictwem koordynatora pana Albina Piątasa, zorganizowali w naszej szkole „Dni Zdrowej Żywności”. Były to działania w ramach realizacji projektu „Żyj smacznie i zdrowo”. Uczniowie i nauczyciel przygotowali zdrowe przekąski- marchew, sałatę, jabłko, gruszkę, dodatkowo soki z marchwi i pomidorów. Zdrowe przekąski to alternatywa dla słodyczy. Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że słodycze mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Powodują gwałtowny wzrost glukozy, który potem szybko spada. Zatem przekonanie, że zjedzenie batonika pomoże nam pokonać zmęczenie, jest złudne, ponieważ wraz ze spadkiem glukozy pojawia się uczucie senności. Słodycze to wyłącznie chwilowy zastrzyk energii. Warto więc zastąpić wysokokaloryczne słodycze zdrowymi przekąskami. Wszyscy uczestnicy wypowiadali się o akcji bardzo pozytywnie. „Dzień Zdrowej Żywności” był nie tylko ciekawy i pouczający, ale też miał atrakcyjną formę. Wiele dziewczyn odetchnęło z ulgą, że wcale nie muszą się głodzić, bo wystarczy wiedzieć co jeść, aby pięknie i zdrowo wyglądać…
Tekst: Albin Piątas.


..: do góry :


LUBUSKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH


    17 listopada 2015r. odbył się Lubuski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych. Miejscem zawodów była hala sportowo-widowiskowa w Lubsku. Naszą szkołę reprezentowało czterech tenisistów: Marcin Podsiadło, Daniel Trawiński, Mariusz Kaczmarek i Michał Grabowski. Sportowcy zostali podzieleni na grupy sprawnościowe, ze względu na wiek. Marcin Podsiadło w grupie mężczyzn powyżej 22 lat, zajął V miejsce. Warto odnotować, że ta grupa była niezwykle wyrównana i spotkania były zacięte aż do przysłowiowej „ostatniej piłeczki”. Pozostali reprezentanci ZSS Krosno Odrzańskie „walczyli” w grupach chłopców 16-21lat. Daniel Trawiński grał w grupie B i zajął doskonałe III miejsce. Mariusz Kaczmarek rywalizował w grupie w grupie C, jego wynik to świetna duga lokata. Natomiast Michał Grabowski startował w grupie G i podzielił los Daniela Trawińskiego i zajął III miejsce. Występ naszych dzielnych sportowców w Lubuskim Turnieju Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych w Lubsku był bardzo udany. Nasi tenisiści zdobyli trzy medale, które dumnie mogły zawisnąć na ich piersi. Opiekunem oraz trenerem zawodników z naszej szkoły był Pan Tomasz Przybylski.


szkola      szkola

szkola

 

..: do góry :DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA


     Dnia 6 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Do akcji przyłączyli się uczniowie klas młodszych oraz starszych. Dzieci wiedziały, jak powinno wyglądać wspólne śniadanie, ponieważ wcześniej odbyły się pogadanki na temat wartościowych składników pokarmowych, zasad prawidłowego żywienia oraz higieny przygotowywania i spożywania posiłków.
     Uczniowie przynieśli właściwe produkty do skomponowania zdrowych i smacznych kanapek, sałatek i innych specjałów warzywno-owocowych. Każda klasa zadbała o estetyczne przygotowanie i podanie posiłku oraz ładną dekorację stołu. 
     Kolorowe, apetyczne posiłki zostały skonsumowane w miłej atmosferze. Śniadanie dało uczniom siłę do dalszej pracy na lekcjach i energię do wspólnej zabawy z rówieśnikami. Udział uczniów w Dniu Zdrowego Śniadania stał się dobrą okazją do promowania zdrowego stylu życia.

szkola      szkola

szkola


VI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „WSZYSTKO O ZDROWIU”

     27 października 2015 r. Zespół Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim
po raz kolejny był organizatorem Międzyszkolnego Konkursu „Wszystko o zdrowiu”. Konkurs odbył się w POW „Integracja”. W tym roku obok drużyny z naszej szkoły gościły zespoły z: Gubina, Nowej Soli, Świebodzina, Żar i Żagania. Tradycyjnie  w jury zasiadły panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krośnie Odrzańskim p. Mariola Gawłowska i p. Bożena Świokło.
     Drużyny miały za zadanie wykazać się wiedzą na temat znajomości popularnych owoców i warzyw, zdrowej żywności, umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponadto, każda drużyna przywiozła ze sobą samodzielnie wykonane warzywa i owoce z różnorodnych materiałów. Zadania konkursowe były bardzo ciekawe i pozwalały uczestnikom konkursu na wykazanie się wieloma umiejętnościami. Zawodnicy byli świetnie przygotowani. Jury z przyjemnością stawiało wszystkim drużynom maksymalną liczbę punktów. Wszystkie drużyny
są zwycięzcami. Zawodnicy mimo obawy, czy podołają zadaniom konkursu, również bawili się świetnie. Zdobyte umiejętności na pewno będą mogli wykorzystać w swoim codziennym życiu.
     Imprezę konkursową uświetnił występ uczniów z kl. I-III SP, a zakończono ją w tradycyjny sposób, tzn. rozdaniem upominków, dyplomów. Konkurs udało się zorganizować dzięki wsparciu Stowarzyszenia „Wzgórze nadziei” działającego
w naszej szkole. Stowarzyszenie w tym roku rozpoczęło realizację działań z projektu pod hasłem „Wybieram zdrowie”. Na realizację tego projektu Stowarzyszenie otrzymało dotację ze Starostwa Powiatowego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych. Indywidualne upominki dla każdego uczestnika przekazało Starostwo Powiatowe w Krośnie Odrzańskim.
     Koordynatorem konkursu była p. Jolanta Świtacz we współpracy z Paniami: Moniką Bilczak, Magdaleną Rycyk i Małgorzatą Pupejko. Zadania dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowała p. Teresa Jasiulewicz, a gimnastykę poranną ćwiczył z uczniami p. Tomasz Przybylski.
     Do zobaczenia na konkursie w następnym roku szkolnym.


szkola      szkola

szkola


VI LUBUSKI TURNIEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH W BOWLINGU


    21 października 2015r. odbył się VI Lubuski Turniej Olimpiad Specjalnych w Bowlingu. Na tych zawodach nie mogło zabraknąć sportowców naszej szkoły, którzy reprezentowali klub „Olimpijczyk” ZSS Krosno Odrzańskie. Miejscem zmagań była kręgielnia „Pod Papugami” w Żarach. Nasi specjaliści w tej konkurencji, czyli Marcin Podsiadło i Mariusz Kaczmarek spisali się rewelacyjnie, jako dwuosobowa drużyna zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie sprawnościowej, więc podczas ceremonii wręczania medali z dumą odebrali złote medale. Poza klasyfikacją drużynową, każdy z zawodników zdobywał punkty na swoje indywidualne konto. Marcin Podsiadło okazał się bezkonkurencyjny i zajął pierwsze miejsce, natomiast Mariusz Kaczmarek stanął na drugim stopniu podium tuż obok swojego kolegi z zespołu!!!
    VI Lubuski Turniej Olimpiad Specjalnych w Bowlingu okazał się wielkim sukcesem, nasi sportowcy zdobyli po dwa piękne medale w tym aż trzy z najcenniejszego kruszcu. Opiekunem sportowców był Pan Tomasz Przybylski.


szkola      szkola

szkola      szkola

 

..: do góry :


WARSZTATY „WIEM, CO JEM” 2

     Jesień kojarzona jest z owocami i warzywami. Nasi uczniowie wiedzieli,
co z nimi zrobić. Podczas warsztatów kulinarnych wykorzystali w swojej kuchni: śliwki, jabłka i gruszki. Z owoców przygotowali dżemy, kompoty oraz upiekli przepyszne placki. Wszystkie potrawy były bardzo smaczne.


szkola


BIJEMY REKORD Z FUNDACJĄ WOŚP


    Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu
w resuscytacji krążeniowo-oddechowej, którą ogłosiła Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja została zorganizowana w ramach obchodów „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca".
    W piątek 16 października 2015 r. o godz. 12:00 w całej Polsce podjęta została półgodzinna próba pobicia rekordu polegająca na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomach przez jak największą liczbę osób. W naszej szkole wzięło w niej udział 20 uczniów, dwóch nauczycieli i pani pielęgniarka. W akcji wykorzystano fantomy, które szkoła pozyskała w ramach Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Nagrodą dla uczestników bicia rekordu były apteczki pierwszej pomocy przekazane przez Fundację WOŚP.
    Podjęta akcja zakończył się sukcesem. Rekord z 2013 r., który należał
do WOŚP został pobity. W tym roku w biciu rekordu wzięło udział 980 instytucji oraz 92 049 osób, które korzystały z 5 411 fantomów!
    Akcja bicia rekordu została przygotowana przez p. Jolantę Świtacz, p. Teresę Jasiulewicz i p. Tomasza Przybylskiego. Pani Monika Bilczak udokumentowała całe wydarzenie na szkolnej kamerze.

szkola      szkola


"BADANIA PROFILAKTYCZNE NASTOLATKÓW"


    Podczas zajęć pani pielęgniarka przeprowadziła badanie wzroku, pomiar ciśnienia tętniczego oraz pomiar poziomu cukru we krwi. Badania wykazały, że z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku


szkola
"WARSZTATY „WIEM, CO JEM"

    Uczestnicy projektu „Wybieram zdrowie” brali udział w warsztatach dotyczących zdrowego odżywiania.


szkola
"STOP DYSKRYMINACJI"

     Pani Alicja Mokras przeprowadziła z uczniami cykl zajęć profilaktycznych dotyczących dyskryminacji. Celem ich było rozbudzenie poczucia szacunku wobec inności, zauważenie problemów dyskryminacji w otoczeniu, rozwijanie umiejętności dyskusji. Wynikiem przeprowadzonych warsztatów było przygotowanie przedstawienia „Stop dyskryminacji”. Uczniowie przedstawili kilka scenek dotyczących niewłaściwych zachowań wobec innych osób.
     Pani psycholog przygotowała także prezentację „Dyskryminacja w szkole”. Przedstawienie oraz prezentację obejrzeli nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie.


szkola
"WIOSENNY KONKURS KULINARNY"

    Dnia 22 maja 2015 roku odbył się „Wiosenny konkurs kulinarny”. Celem konkursu była zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez propagowanie zdrowego odżywiania oraz integracja społeczności szkolnej. Od samego rana wszystkie zespoły przystąpiły do pracy. Zadaniem ich było przygotowanie potrawy, która zawierała składniki zdrowe dla organizmu. Po dwóch godzinach wytężonej pracy nastąpiła prezentacja potraw. Przedstawiciele klas przedstawili swoje danie, wymieniając składniki, jakie się w nim znajdują. Nagrodą za udział w konkursie była degustacja przygotowanych potraw. Wszystkie dania zniknęły ze stołu bardzo szybko. A uczniowie wyrazili chęć uczestniczenia
w kolejnych warsztatach kulinarnych.


szkola
"PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE"

     W ramach zajęć świetlicowych przeprowadzono warsztaty ,,Prawidłowe odżywianie’’, których celem było uświadomienie dzieciom jak prawidłowe odżywianie wpływa na wygląd, samopoczucie i energię potrzebną do nauki i zabawy. Temat zajęć: „Kacper i Maja w krainie zdrowia.” Zajęcia prowadziła studentka V roku psychologii, nauczyciel świetlicy oraz szkolna pielęgniarka. W czasie zajęć dzieci tworzyły własną piramidę zdrowia, na której przyklejały swoje rysunki zdrowych produktów.

szkola


"SZKOŁA WOLNA OD UZALEŻNIEŃ- WYBIERAMY AKTYWNOŚĆ"

    "Szkoła wolna od uzależnień- wybieramy aktywność" to projekt skierowany do uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Krośnie Odrz., zagrożonych uzależnieniami. Środki na realizację projektu w kwocie 1860 zł pochodzą z GKRPA Krosno Odrz.
    Główne cele projektu:
1. poznanie pojęcia "uzależnienie", przyczyn uzależnienia oraz przykrych jego konsekwencji,
2. przybliżenie i poznanie problemów osób uzależnionych,
3. kształcenie właściwego stosunku do osób uzależnionych,
4. wzbogacenie wiedzy na temat środków uzależniających,
5. poznanie sposobów odmowy propozycjom innych ludzi,
6. kształtowanie właściwej postawy wobec używek oraz poszanowania własnego zdrowia i życia,
7. kształtowanie cech charakteru odpowiadających za asertywność oraz postawy asertywnej,
8. przełamanie onieśmielenia, próby zmniejszenia napięcia psychicznego,
9. zwrócenie uwagi na podejmowanie odpowiedzialnych decyzji związanych z piciem alkoholu, paleniem i zażywaniem innych środków odurzających,
10. kształtowanie umiejętności panowania nad swoimi reakcjami,
11. zaspokojenie potrzeby wiedzy, aktywności i poczucia jedności z grupą, poznanie aktywnych form spędzania czasu wolnego.
    W pierwszym etapie zadania młodzież wzięła udział w cyklu zajęć poświęconych paleniu papierosów i cyberprzemocy. Oprócz zajęć warsztatowych, pogadanek z pracownikiem Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, pielęgniarki szkolnej uczniowie przygotowali przedstawienie dla uczniów całej szkoły z okazji Światowego Dnia bez Papierosa. Uczniowie z kl. V-VI SP oraz I-III gimn. wzięli czynny udział w programie „Znajdź właściwe rozwiązanie” oraz w zajęciach warsztatowych dotyczących uzależnienia od gier komputerowych, internetu. Dodatkowo młodzież wzięła udział w zajęciach sportowych organizowanych na siłowni i kręgielni.
    Drugi etap projektu będzie realizowany od 01 marca 2015 r. Uczniowie wezmą udział w zajęciach warsztatowych dot. alkoholizmu, w zajęciach warsztatowych połączonych z prezentacją filmu, mających na celu przeciwdziałanie uzależnieniom od narkotyków, w spektaklu profilaktycznym oraz w zajęciach sportowych, które ukazują aktywne formy spędzania czasu wolnego.

szkola szkola szkola szkola szkola


„FITNESS” I „NORDIC WALKING”

    W naszej szkole dbamy o swoje zdrowie poprzez aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu w kontakcie z przyrodą. W Parku Tysiąclecia dzięki zamontowanym urządzeniom mogliśmy wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia.
    Natomiast poprzez marsze z kijkami poznawaliśmy uroki Krosna Odrzańskiego. Nordic Walking, to relaks w najlepszym wydaniu!!!


szkola


V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „WSZYSTKO O ZDROWIU”

    W październiku odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Szkół Specjalnych pod hasłem „Wszystko o zdrowiu”. Celem konkursu było propagowanie wśród uczniów wiedzy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia, wdrażanie działań profilaktycznych na rzecz ochrony zdrowia i życia. W tym roku przyjechały do nas drużyny z Gubina, Żar i Żagania.
    Dwuosobowe zespoły zmierzyły się z różnorodnymi konkurencjami. Zawodnicy udzielali odpowiedzi na pytania, rozwiązywali zadania na kartach pracy, układali historyjki obrazkowe z zakresu zdrowia, kompletowali zawartość apteczki domowej. Jednak najwięcej emocji wzbudziły zadania z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prezentacja zestawu ćwiczeń z gimnastyki śródlekcyjnej.
    Zawodnicy wspaniale poradzili sobie z umiejętnościami praktycznymi oraz zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia. Jury, w składzie Pani Mariola Gawłowska i Pani Bożena Świokło z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej”, wysoko oceniło umiejętności i wiadomości zawodników.
    Uczestnicy konkursu wspaniale się bawili i już zapowiedzieli swój przyjazd do Krosna Odrzańskiego w następnym roku.


szkola
BIJEMY REKORD W RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO- ODDECHOWEJ

    Dnia 16 października 2014r. w samo południe przystąpiliśmy do próby bicia rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W tym roku do akcji organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przystąpiło aż 675 instytucji, z czego większość stanowiły szkoły objęte Programem Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Celem akcji – oczywiście poza chęcią pobicia ubiegłorocznego rekordu - była promocja pierwszej pomocy.
    W naszej szkole podczas „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” do akcji bicia rekordu przystąpiło aż 14 uczniów, w tym: Beata Drzewiecka, Igor Benyskiewicz, Dominik Grabowski, Sebastian Rudnicki, Joanna Grycan, Michał Grabowski, Gustaw Galon, Dawid Kubicki, Mariusz Kaczmarek, Sebastian Lis, Emil Bogucki, Natalia Nienart, Ewa Matulewicz, Grzegorz Depta. Opiekunami tak licznej grupy były Panie: Agnieszka Łęcka i Jolanta Świtacz.
    Tegoroczna akcja jest wielkim sukcesem, bo jednorazowo w całej Polsce 67 396 osób (w tym także nasi uczniowie) pokazało, że potrafi udzielić pierwszej pomocy. Niestety nie udało się pobić zeszłorocznego rekordu, ale nadal należy on do Orkiestry (w październiku 2013 roku w akcji uczestniczyło 83 111 osób) i czeka na pobicie w przyszłym roku :) .
Jeszcze raz wielkie DZIĘKI i wielkie HURA dla Was Wszystkich!!!
Pamiętajcie! Wasze ręce mogą uratować czyjeś życie :)
Sie ma
Jurek Owsiak & Ekipa WOŚPszkola szkola„DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA”

    Przystąpiliśmy do akcji „Śniadanie daje moc”. Dnia 6 listopada przygotowaliśmy sobie śniadanie ze zdrowych produktów. Warsztaty kulinarne bardzo nam się spodobały. Teraz będziemy pamiętali, że śniadanie jest najważniejszy posiłkiem dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki, uważamy na lekcjach i mamy siłę do zabawy !!

szkola szkola„JESTEM MŁODYM RATOWNIKIEM”

    Uczniowie uczestniczyli w ćwiczeniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas warsztatów uczyli się bandażowania dłoni, układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wszystkie zadania były wykonywane pod czujnym okiem Pani pielęgniarki.


szkola szkola